niedziela, 15 czerwca 2014

Z cyklu zwiedzamy Łotwę: Jelgava czyli pałac na Wyspie Zamkowej i Akademia Petrina.

Postanowiłam pójść za ciosem i skoro wczoraj udało mi się opublikować post to i dziś nie będę gorsza. Jako, że wybraliśmy się dziś z M. na krótką wycieczkę do Jelgavy, chciałabym Wam o tym mieście co nieco napisać. 

Jelgava to czwarte co do wielkości miasto na Łotwie a mieści się w Semigalii, czyli w środkowej części kraju. Busy z Rygi do Jelgavy kursują bardzo często a za bilet w jedną stronę zapłacimy 2 euro i 30 centów.

Szczerze mówiąc, miasto nie robi wrażenia i jako, że nie należy do miast turystycznych nie za wiele oferuje atrakcji dla zwiedzających. Podczas II wojny światowej zostało praktycznie zrównane z ziemią, około 90 % zabudowy legło w gruzach.

Warto jednak zobaczyć pałac na Wyspie Zamkowej, który powstał na miejscu zamku krzyżackiego jako rezydencja księcia Ernsta Birona, jego głównym architektem był słynny Bartolomeo Rastrelli (o którym pisałam już tutaj -> klik). Niestety, oryginalne wnętrza pałacu zniszczyły wojny i pożary a dziś pełni on funkcję Uniwersytetu Rolniczego, który został założony w 1939 roku. Pałac najładniej prezentuje się z mostu na Lielupie.


Kolejnym punktem wycieczki był budynek Akademii Petrina- słynnego gimnazjum założonego przez Petera Birona, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii i Sztuki. Absolwentami tego gimnazjum były niezwykle zasłużone dla Łotwy osoby, między innymi pierwszy prezydent niepodległej Łotwy czyli Jānis Čakste.Po drodze do Akademii Petrina minęliśmy cerkiew- zachęcam do wejścia do środka, pamiętajcie jednak o odpowiednim stroju (długie spodnie/spódnica, bez odkrytych części ciała: nóg, ramion, pleców).


Niedaleko mostu Lielupe znajduje się most o bardzo nowoczesnym kształcie. Okazało się, że warto się tam przejść i zobaczyć całe otoczenie mostu, które jest bardzo ładne i nowoczesne. 


Jedną z atrakcji jest pomnik studenta. Co prawda niezbyt pokrywający się z rzeczywistością i dziś chyba zamiast dziurawego parasola powinien trzymać w dłoni nowego Iphona.


Reszta dnia upłynęła nam na leniwym spacerowaniu po mieście w poszukiwaniu idealnego miejsca na obiad. Niestety, w Jelgavie nie znajdziecie zbyt wielu restauracji lub kawiarni, my ostatecznie wybraliśmy CANCAN pizzę, która mimo swoich małych rozmiarów okazała się być cienka i dobra. Naprzeciwko pizzeri znajduje się kawiarnia w której znajdziecie tanie i pysznie wyglądające babeczki z owocami oraz inne smakowitości.
Podsumowując, myślę, że Łotwa jest w stanie zaoferować dla turystów znacznie ciekawsze miejsca niż Jelgava na którą według mnie, przyjeżdżając na krótko, nie ma sensu tracić czasu. My jednak miło spędziliśmy dzień i już planujemy następną wycieczkę po to aby jak najlepiej wykorzystać czas i zwiedzić jak najwięcej Łotwy, która jest tego zdecydowanie warta.
2 komentarze:

  1. Ciekawa fotorelacja z Jelgavy. Rozczulił mnie student z podziurawionym parasolem. Piękne łotewskie miasto z ciekawą architekturą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, dziękuję!:-) Mnie również student ujął za serce;-)

      Usuń