czwartek, 20 lutego 2014

Łotwa- podstawowe informacje.

W dzisiejszym poście chciałabym zawrzeć kilka informacji o kraju w jakim przyszło mi aktualnie mieszkać, trochę historii i najważniejszych wiadomości. Przed przyjazdem tutaj, nie wiedziałam o Łotwie nic. Wiele osób jeszcze w Polsce pytało się mnie ,,dlaczego akurat Łotwa?" a ja bez entuzjazmu odpowiadałam, że przecież Ryga jest taka ładna i w ogóle będzie fajnie. Nie potrafiłam jednak przytoczyć żadnych konkretnych argumentów, które by jasno wskazywały dlaczego wybraliśmy akurat ten kraj, tak bliski a tak niewielu osobom znany. Moi znajomi podczas rejestracji na Erasmusa wybierali Francję, Belgię, Hiszpanię czy jeśli ktoś z nich szczęśliwie znał niemiecki- Niemcy oczywiście. Poza nami i jedną z moich koleżanek, która pojechała do Estonii nikt jednak nie wybrał się na północ. Szczerze mówiąc, kiedy w tamtym czasie wyglądałam przez okno i nie widziałam nic poza niekończącą się zimą, doskonale rozumiałam dlaczego tyle osób chce wyjechać na południe Europy. Prawdę mówiąc, w czasie kiedy nie mogliśmy znaleźć mieszkania w Rydze, data wyjazdu zbliżała się coraz bardziej i kiedy okazało się, że w Biedronce skończył się zapas wełnianych skarpet, parę razy żałowałam, że zamiast mroźnej Łotwy nie wybrałam słonecznej Portugalii. Gdybym jechała na nieznające pojęcia ,,zima" południe kontynentu, nie musiałabym aż tak bardzo przejmować się brakiem mieszkania bo o ile łatwiej byłoby rozbić się pod palmą, na rozgrzanym słońcem piasku i z otwartą buzią czekać aż oliwka sama wskoczy człowiekowi do ust, niż  bezskutecznie próbować rozgrzać się przy łotewskim koksowniku. 
Jakiś czas po przyjeździe tutaj, spotkaliśmy się z grupą Polaków- erasmusów. Podczas rozmowy padło oczywiście pytanie ,,dlaczego wybraliście Łotwę?" na które każdy z nas musiał odpowiedzieć. Sporym zaskoczeniem było dla mnie to, że każda z tych osób (poza nami) wybrała ten właśnie kraj celowo a nie przypadkiem (tak jak my). Jedna z osób zachwalała łotewski uniwersytet w Rydze, inna zachwycała się łotewską muzyką. Okazało się, że każda z tych osób już przed przyjazdem tutaj  interesowała się Łotwą i poświęcała swój wolny czas na zbieranie informacji o niej. Jestem pewna, że nie było to tak łatwe jak mogłoby się wydawać, ponieważ nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale tak jak w naszych mediach nieustannie mówi się o różnych europejskich krajach (czego przykładem z pewnością może być Ukraina) tak o Łotwie nie mówi się prawie nigdy (na co uwagę zwrócili mi moi rodzice dla których był to kolejny powód przemawiający za tym, żeby nie pozwolić mi na ten wyjazd i starać się ze wszystkich sił wybić mi go z głowy). Moi nowi koledzy i koleżanki zawstydzili mnie swoją znajomością tematu i w związku z tym już następnego dnia postanowiłam zainteresować się bardziej, dzięki czemu z każdym dniem wiem o Łotwie coraz więcej. Teraz mam nadzieję, że uda mi się nią zainteresować również Was.

Informacje o kraju:
Łotwa zajmuje 64, 6 tyś. km. kwadratowych nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Graniczy z Litwą, Białorusią, Rosją i Estonią. Do głównych miast, poza Rygą należy Dyneburg, Lipawa, Jelgava i Windawa. 

Historia:
Nie będę się rozpisywała o historii tego kraju, jeśli Was to interesuje to z pewnością wiele na ten temat można znaleźć w internecie. Przez wiele, wiele lat Łotwa była pod panowaniem początkowo Polski i króla Zygmunta Augusta, później Szwecji a ostatecznie Rosji. Pod koniec XIX w. rozpoczął się organizować Narodowy Ruch Łotewski w związku z czym powstawały łotewskie gazety, książki oraz stowarzyszenia. Duch narodowy podtrzymywany był także przez różne święta połączone ze śpiewami, na które zbierała się ludność z całego kraju. Po wybuchu rewolucji 1917 roku w Rosji, na Łotwie utworzono Łotewską Radę Narodową. Rada ta powołała rząd premiera Karlisa Ulmanisa a 18 listopada 1918 roku ogłosiła niepodległość. Przeciwko Radzie wystąpili komuniści łotewscy a ich odziały strzeleckie zajęły dużą część kraju, w grudniu 1918 roku powstał rząd komunistyczny z Piotrem Stucką na czele- powstała Radziecka Republika Łotewska. Jednakże, w 1919 roku ponownie do władzy powrócił Karlis Ulmanis i co ciekawe, w tym czasie Łotwa była uważana za jeden z bogatszych krajów w tym rejonie kontynentu. Latem 1940 roku, w wyniku realizacji paktu Ribbentropp- Mołotow, Łotwa stała się częścią Związku Radzieckiego. II wojna światowa na Łotwie miała charakter bratobójczy, dlatego, że część Łotyszy walczyła w szeregach armii niemieckiej (blisko 150 tyś.) a część w Armii Czerwonej (100 tyś.). Wielu Łotyszy, którzy próbowali zrobić cokolwiek dla odzyskania niepodległości trafiało na Sybir.
Nowy okres w historii tego kraju rozpoczął się 4 maja 1990 roku kiedy to Rada Najwyższa Łotewskiej SRR ogłosiła deklarację niepodległości. Moskwa nie była w stanie temu przeciwdziałać, w związku z czym w pierwszych, niepodległych wyborach do sejmu w 1993 roku zwyciężyła partia Łotewska Droga a prezydentem został Guntis Ulmanis. Jak ogromne znaczenie ma dla Łotyszy z trudem odzyskana po wielu latach niepodległość przekonaliśmy się podczas pierwszego zwiedzania miasta. Jeden z naszych łotewskich kolegów zaprowadził nas przed Pomnik Wolności i ze wzruszeniem powiedział, że jest on dla Łotyszy tym samym  czym dla amerykanów Statua Wolności. Jest to pomnik, który ma aż 42 m wysokości, jego szczyt wieńczy Milda czyli figura kobiety. W dłoniach uniesionych ku niebu dzierży ona 3 złote gwiazdy, które są symbolem historycznych rejonów Łotwy tzn. Inflanty, Kurlandię i Łatgalię. Przed pomnikiem mieliśmy okazję zobaczyć wartę honorową (nie radziłabym jednak zaczepiać wartowników, ponieważ na wszelkie zaczepki natychmiast reagują inni żołnierze, którzy przez cały czas pilnują bezpieczeństwa.).
Masywny cokół pomnika ozdobiony jest figurami i scenami z łotewskiej mitologii a także wartościami duchowymi bliskimi Bałtom. Kompleksy tych rzeźb oddają kolejno cześć ludzkiej pracy, obronie ojczyzny, gospodarce, sztuce i rodzinie. Od strony Starego Miasta wisi tablica z napisem ,,Dla Ojczyzny i Wolności" a powyżej jest alegoria Matki- Łotwy w otoczeniu postaci z łotewskich opowieści i legend.

Ludność:
Łotwę zamieszkują różne narodowości. Łotysze stanowią 55% ludności, na drugim miejscu są Rosjanie 34% (34% ale wydaje się, że Rosjan jest tu znacznie więcej. W zasadzie wszędzie słychać język rosyjski a w sklepach bez problemu można porozumieć się w nim porozumieć, o wiele łatwiej niż po angielsku) , Białorusini, Ukraińcy i Polacy. Są tu jeszcze Niemcy, Żydzi, Litwini i Estończycy. W sumie kraj zamieszkuje niewiele ponad 2 miliony mieszkańców, ludność miejska stanowi około 69% (i jest to zdecydowanie odczuwalne. Kiedy przejeżdżaliśmy autokarem przez Łotwę kierując się do Rygi, zaskoczeniem dla nas było to, że po drodze nie przejeżdżaliśmy przez ani jedno większe lub mniejsze miasto. Wygląda to tak, że mija się pola i lasy a na końcu dociera się do Rygi. Pola, pola, pola, lasy, lasy, Ryga).

Są to podstawowe informacje jednak w kolejnych postach zamierzam zająć się bardziej szczegółowym opisywaniem konkretnych tematów. Jutro wybieramy się na The Baltic Scene Tour, więc kolejny wpis będzie o muzyce:-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz